Minden, amit a kettős adóztatásról tudni érdemes egy vállalkozás szemszögéből
Még 2022. júliusában megszűnt az USA és Magyarország között a kettős adóztatás elkerüléséről szóló nemzetközi egyezmény. Ezt az egyezményt még 1979-ben kötötte meg egymással a két ország. A magánszemélyek, valamint a társaságok egészen 2023. december 31-ig élhettek ezzel a jogukkal, de 2024. január 1. után már erősen befolyásolhatja majd ez a döntés a tevékenységüket.
Mi volt az egyezmény célja?
Meg szerették volna akadályozni azt, hogy a jövedelmeket duplán terheljék meg. Az egyezményben rögzítve volt, hogy éppen melyik ország lesz kompetens az adóztatás terén. Amikor nincsen ilyen egyezmény, akkor sajnos mind a két országban ki fogják vetni az adókat és minden ország a maga jogszabályai alapján.
Mi lesz most, hogy megszűnt az egyezmény?
Pontosan meg van határozva, hogy milyen jövedelmekre jogosult egy-egy állam adót kivetni. Emellett meghatározzák a forrásadó mértékét is. Még 2023-ban az USA az osztalék esetében tette lehetővé a forrásadó levonását. A forrásadót a tulajdoni hányad mértékétől tette függővé, ami 5 % és 15 % lehetett. 2023-ban a jogdíjbevételeket, a szolgáltatási díjakat, a kamatokat nem lehetett megadóztatni, hiszen az egyezmény még élt.
A forrásadóval kapcsolatos gyakorlat az USA-ban
Azoknál a kifizetéseknél, amelyek olyan országokban történnek meg amelyekkel Amerikának nincsen hatályban lévő kettős adóztatási egyezménye 30%-os forrásadóval lehet számolni. Ez egy brutális összeg és ráadásul nem csak az amerikai forrásokból származó tőkejövedelmekre vonatkozik, hanem a szolgáltatási díjakra is, amelyeket a magyar társaságok részére fizettek ki. Ami még elborzasztó, az az, hogy nem csak az USA hanem a különféle államok is levonhatnak ilyen típusú adót, amennyiben ezt a jogszabályok lehetővé teszik számukra.
A forrásadóval kapcsolatos gyakorlat Magyarországon
Magyarország ezzel szemben egyezményektől függetlenül nem veti ki a forrásadót akkor amikor egy külföldi érdekeltségű társaság részére fizetnek ki jövedelmet. Láthatjuk, hogy az USA-t nem érinti hátrányosan az egyezmény megszűnése csak a magyar vállalkozásokat.
Mire számíthatnak az ingatlan tulajdonosok?
Azok a társaságok, akiknek van magyar leányvállalatuk és még ingatlannal is rendelkeznek, amelyet értékesíteni szeretnének, nem adózhatnak Magyarországon. Az egyezmény megszűnése után a magyar társasági adó hatálya eshet az értékesítés és ez pontosan 9%-os társasági adót megfizetését vonja majd maga után.
A telephelyekkel sem lesz egyszerű a helyzet
Amennyiben egy külföldi vállalat magyar telephelyet tart fent, akkor Magyarországon meg kell majd fizetniük a társasági adót. Amennyiben amerikai magánszemély szolgáltásnyújtásáról van szó és telephellyel rendelkezik Magyarországon, szintén számítani lehet a magyarországi adóztatásra.
Minden, amit a kettős adóztatásról tudni érdemes a magánszemélyek szemszögéből
Minden olyan országban adót kell fizetni, ahol adóügyi illetőséggel rendelkezünk. Teljesen mindegy, hogy honnan származunk, ahol munkát vállalunk ott adót is kell fizetni. Természetesen olyan eset is előfordulhat, hogy egy magánszemély két országban is belföldi illetőségűnek számít és ekkor két helyre kell az adót fizetnie. Mivel nincsen egyezmény, így a belső szabályok szerint kell az adót megfizetni.
2024-ben ha nem lesz az USA és Magyarország között érvényes egyezmény, akkor nem csak Magyarországról, hanem az USA-ból beérkező jövedelem után is meg kell majd fizetni az adót.
Magánszemélyek USA-ból származó tőkejövedelme
Leggyakrabban az értékpapírok miatt merülhet fel az adózás. Vegyük sorra ezeket.
Magánszemélyeknek kifizetett kamatjövedelem
Ez általában a kötvények hozamából fakadó jövedelem és az USA területén ezt nem adóztatják meg, viszont itthon meg kell fizetni utána a forrásadót. Amennyiben nem lesz egyezmény, úgy az USA 30%-os forrásadót fog ezen felül is kivetni a magyar állampolgárokra. Ebben az esetben Magyarországon nem kell szja-t fizetni, de a jövedelem 89 százaléka után 13% szociális hozzájárulást viszont igen. Ez egy nagyobb összeg után igencsak rosszul érinthet mindenkit.
Ellenőrzött tőkepiaci ügyletek
Ennek az ügyletnek az az előnye, hogy az adott adóévben, ha ügyleti veszteség ér bennünket, akkor annak az összegével lehet csökkenteni az ügyleti nyereséget és ezáltal az adóalap is csökkeni fog. Egy másik lehetőség, hogy adókiegyenlítést alkalmazunk, azaz az adóévet megelőző 2 évben keletkezett és be is vallott veszteséget szembe állíthatjuk az adott adóévben elért nyereséggel. Ebben az esetben nem terhel bennünket szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség.
A megszűnés csak azokat az ügyleteket érinti majd, amelyet USA bankkal, vagy befektetéseket kínáló szolgáltatóval kötöttünk. Mivel megszűnik az egyezmény, így ezek már nem tartoznak majd az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek közé. Minden árfolyamnyereség után 13 százalékos szociális hozzájárulási adót kell fizetni.
Osztalékjövedelem
Az adóegyezmény megléte alatt az USA forrásadó 15% maximum és ezzel csökkenthető az SZJA. Magyarországon az SZJA 15% így itthon nem is kell adót fizetni. Amennyiben nem lesz adóegyezmény, úgy az osztalékjövedelem után az USA-ban 30% forrásadót vonnak majd le. Efelett pedig Magyarországon 5% szja-t is kell majd fizetni a jövedelem után.
Fordulj hozzánk kérdéseddel!