Mi az a „Writ of Mandamus”?

Több olyan körülmény is lehet, amely a „Writ of Mandamus” alá esik. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy beperelhetjük a kormányhivatalt, ha úgy érezzük, hogy indokolatlanul késlelteti az ügyünket.

Több olyan lehetőség is van, amelyet igénybe vehetünk, ha azt szeretnénk, hogy bevándorlási ügyünk jóval rövidebb ideig tartson. Az egyik az, hogy pénzt fizetünk az USCIS-nak azért, hogy a kérelmünket felgyorsítsák, például egy vészhelyzet esetén.

Mit tegyünk, ha benyújtottuk a kérelmünket és hosszú hónapok telnek el, de még mindig nem született döntés?

Például egy házasságon alapuló zöldkártya esetében az eljárás végén elmegyünk az interjúra és ezután már csak a döntést várjuk. Vagy egy állampolgársági kérelem esetén is be kell nyújtani a honosítási kérelmet, le kell tenni az állampolgársági vizsgát és részt kell venni a honosítási interjún. Ezután elképzelhető, hogy megint hónapokat kell várni, míg a bevándorlási hivataltól megérkezik a döntés.

Sokan benyújtják a vízumkérelmet, elmennek az interjúra és utána az ügyük egy úgynevezett adminisztratív feldolgozásba kerül. Ez egy nagyon bizonytalan helyzet, ami senkinek sem tesz jót. A vízum kérelmezője csak várakozik, hogy esetleg a konzulátus bekér valamilyen iratot a biztonsági ellenőrzés miatt, vagy valamire szüksége van még ahhoz, hogy ki tudja adni a vízumot.

Ezekben a helyzetekben lehetőségünk van felhívni a forródrótot, vagy a konzulátust közvetlenül, de általában ezek a módszerek nem túl sikeresek.

Mi történik a telefonálás, illetve a levélváltás után?

Általában az USCIS kiküld egy sablon válaszlevelet, amelyben azt jelzi, hogy az ügyünk még mindig a megszokott feldolgozási időn belül van és nem tudják, hogy még mennyi ideig tart az adminisztratív eljárás. Az is elképzelhető, hogy 60 nap után egyszerűen visszadobják a kérelmet. Mind a kettő esetben az ügy elakad.

Ilyenkor lehet élni a „Writ of Mandamus” lehetőségével

A „Writ of Mandamus” egy pert jelent, amelyet a kormányhivatal ellen lehet indítani azért, mert indokolatlanul késleltetik az ügyünket. A bíró ilyenkor kötelezheti a kormányhivatalt USCIS-t, vagy a külügyminisztériumot, hogy azonnal intézkedjen az ügyben.  Sok esetben ez fel tudja gyorsítani az ügymenetet.

Mennyi ideig érdemes várni, majd benyújtani a „Writ of Mandamus”-t?

Ez nagyon sok mindentől függ, de amikor benyújtjuk, akkor tulajdonképpen feltételezzük, hogy indokolatlan késedelem áll fent.

Mi számít indokolatlan késedelemnek?

Sokan úgy gondolják, hogy ha az USCIS a vállalt határidőn belül van, akkor nem kell és nem is lehet élniük ezzel a lehetőséggel. Az USCIS minden esetben a honlapján teszi közzé, hogy mennyi időn belül tudja elbírálni az ügyet. Ez az esetek kb. 80 százalékában meg is valósul. Tehát többen azt gondolják, hogy a megadott határidőn belül még nem érdemes élni a per lehetőségével. Azonban, hogy mi tekinthető ésszerűnek, az nem az USCIS által megadott határidőn alapul. Ezt egyedül a bíró tudja eldönteni. Amikor van egy olyan folyamat, ami már egy éve elakadt az USCIS-nál, akkor már mindenképpen érdemes megfontolni a per lehetőségét.

Hogyan tudja ezt a helyzetet jól kiértékelni egy bevándorlási ügyvéd?

Mindent meg kell tudni a személyes körülményekről, ami éppen az ügyfél életében zajlik. Ez lehet pénzügyi, lakhatási stb. körülmény. Sok esetben olyan problémás élethelyzetek is előfordulhatnak, amelyek a késedelem miatt alakulnak ki. Ezzel mindenképpen érdemes élni, amikor a per mellett döntünk.

Például az ügyünk már a konzulátuson van, részt vettünk a vízum interjún, de az adminisztratív folyamat elakadt.  Mindig azt az idősávot kell alapul venni, amikor az adott ügyben először benyújtottuk a kérelmet. Egy házasságon alapuló zöldkártya esetében ez például az i130 űrlap. Ezt jóváhagyták, de a bevándorló vízum benyújtása után a konzulátuson áll az ügy. Ez indokolatlan késedelemnek tekinthető, hiszen az óra azóta ketyeg, hogy benyújtottuk az i130 kérelmet.

Ilyen esetekben csak egy nagyon jó bevándorlási ügyvéd tud segíteni, aki pontosan tudja, hogy milyen körülményeket kell vizsgálni annak érdekében, hogy a „Writ of Mandamus” biztonsággal benyújtható legyen.

 

Fordulj hozzánk kérdéseddel!



Zöldkártya, vízum, ESTA, cégalapítás