Folytatjuk sorozatunkat a USA és Magyarország közötti különbségekről. Ha még nem olvastad, akkor ide kattintva találod meg az első részt.
Az öltözködésre nem fektetnek akkora hangsúlyt
Az európaiak sokkal jobban odafigyelnek az öltözködésre, mint az amerikaiak. Boltba és bankba is elmennek trikóban, leggingsben és papucsban. Egyáltalán nem fognak kiöltözni ilyen alkalmakra. Nagyon kedvelik a kényelmes és minden cicomát mellőző öltözködést.
Idegennyelv használat
Az amerikaiak többsége nem beszél az angolon kívül más nyelven. Mivel sok a bevándorló család az USA területén, így néhányan rákényszerülnek arra, hogy más nyelveket is megtanuljanak. Az iskolákban nem kötelező az idegen nyelvtanulás, de választható. Továbbtanulásnál plusz pontnak számít, ha már a gimnáziumban tanultak idegen nyelvet.
Fizetett szabadság
Amerikában nagyon kevés fizetett szabadságot adnak. Évente maximum 9 nap fizetett szabadsággal lehet számolni. Ahogy Magyarországon, itt is emelkedhet a napok száma a ledolgozott évek szerint, de akkor sem lesz sokkal több mint 2-3 hét éves szinten.
Betegszabadság egyáltalán nincsen. Beteg napokat adnak, amivel maximum 3-4 napot fedhetünk le. Fizetés nélküli szabadságra bármikor el lehet menni, de nem biztos, hogy ezzel meg tudjuk majd tartani a munkahelyünket. Vannak egyedi esetek is például a magánszférában, ahol lehet egyezkedni a munkaadókkal, de ebben az esetben sem kell számolni 30 nap szabadsággal, ahogy azt Magyarországon megszokhattuk.
Közlekedés
Amerikában az útjelző táblák nem szimbólumok, hanem kiírják minden táblára, hogy mi a teendőnk. Vasúti átjárónál például kiírják azt is, hogy 2 vasúti sínen kell áthaladni. Amerikában nincsen általános szabály arra vonatkozóan, hogy a városban, vagy egy főútvonalon mekkora sebességgel lehet haladni. Mindenhol pontosan kiírják, hogy mennyivel szabad menni és ez egészen addig tart, amíg új táblával nem találkozunk. A vezetés során folyamatosan figyelni kell a sebességhatárra vonatkozó táblákat, amelyeket mérföldben adnak meg. Lakott területeken, kisebb utcákban, ahol gyerekek is lehetnek az utcán, általában 25 mérföld/óra a megengedett sebesség.
Stop táblák esetében mindig az indulhat el elsőként, aki előbb megállt a kereszteződésben. Amerikában a közlekedésben általában mindent szabad, ami nem tilos, nem tiltja tábla. Gyakori az, hogy jobbról előznek és nem tartják be a jobbra tarts szabályt, de ezért büntetést nem kapnak.
Milyen egy amerikai reggeli?
Az amerikai fánk a legegyszerűbben elkészíthető ételek közé tartozik, hiszen készen is megvásárolhatjuk.
A sima fánktésztákat különféle öntetekkel díszítik. Emellé általában hosszú eszpresszót fogyasztanak, amit bőven felöntenek tejjel. A fánkokra teljes üzeltláncokat építenek ki, amelyekből több is található Amerikában.
A Breakfest taco szintén egy reggeli étel, ami egy sima hagymás, kolbászos tojásrántottát takar. Semmi köze nincsen Mexikóhoz. Zöldségekkel és szalonnával is meg szokták bolondítani vagy sajtot tesznek rá és salsa szósszal ízesítik.
A következő népszerű étel egyszerű összetevőkből áll: mogyoróvaj, lekvár, amerikai szendvics kenyér. Az egyik szelet kenyérre mogyorólekvárt kennek, a másikra gyümölcs lekvárt és a kettőt összeillesztik.
Az Oatmeal a következő népszerű reggeli étel, ami tulajdonképpen egy édes zabpehely cukorral vegyítve. Ezt általában dobozban árulják és csak forróvizet kell hozzá adni.
Az amerikai palacsintát talán többen is ismerik hiszen az interneten is számtalan recept található. A magyar palacsintától különbözik, hiszen ez egy vastagabb tésztás palacsinta. Juharsziruppal, vajjal vagy lekvárral fogyasztják. A Waffle hasonló, mint a gofri és szintén juharsziruppal öntik nyakon.
Egy másik reggeli fogás a brownie, ami az amerikaiak kedvenc süteménye. Természetesen az alapport meg lehet vásárolni az üzletben és csak össze kell keverni a hozzávalókat, majd megsütni.
Fordulj hozzánk kérdéseddel!